Napište nám

 

Naučit se cizí jazyk nebylo v historii lidstva ještě nikdy snazší. Police v knihkupectvích přetékají jazykovými učebnicemi a beletrií v originále, včetně zjednodušených verzí. Na jazykovou školu narazíte málem v každé ulici. Na Youtube se můžete prostřednictvím videí naučit třeba svahilsky (pravda, přes angličtinu, ale základy určitě zvládnete – schválně se mrkněte https://www.youtube.com/watch?v=5ya2ip1-mfc&t=193s ). Do mobilu si stáhnete appku a makat na své slovní zásobě můžete třeba při jízdě MHD. Podmínky pro získávání nových jazykových znalostí a dovedností jsou tedy více než příznivé. Realita ale vypadá jinak.

V praxi se denně setkáváme s lidmi, kteří tvrdí, že ke své práci potřebují mluvit anglicky. Že jejich angličtina je mizerná a potřebují ji vylepšit, protože mají zahraniční klienty a pořádně jim nerozumí. Tváří se omluvně, vrtí sami nad sebou hlavami a lomí rukama.   A  my je chápeme. Každý den stráví mnoho hodin v práci, doma od nich vyžaduje péči a pozornost partner či rodina, pak tu máme takové ty nudné věci, bez kterých se chod domácnosti jednoduše neobejde – a najednou je deset večer a na nějaké studium nemáte ani pomyšlení (nebo nad ním usnete).

Klienti se nás často ptají, co mají udělat pro to, aby daný cizí jazyk opravdu dobře ovládali. Zde je naše odpověď. Pokud budete dodržovat většinu z následujících deseti bodů, úspěch se dostaví:

 1. Přemýšlejte o své motivaci.

V jakých situacích konkrétně se potřebujete domluvit? Vizualizujte si je pokaždé, když se vám do studia moc nechce. Představte si, jak dobře se budete cítit, až svému obchodnímu partnerovi srozumitelně a lákavě popíšete váš produkt. Nebo jak díky svým jazykovým znalostem vyřešíte reklamaci na rodinné dovolené. Nebo jak si užijete svůj oblíbený seriál a vtipné momenty nezůstanou ztracené v překladu.

 

 1. Najděte si dobrého lektora. Dobrý lektor je stručně řečeno někdo, kdo je schopen připravit plán lekcí vám na míru podle vašich potřeb, vytrvale opravuje vaše chyby, je schopen reagovat na vaše individuální potřeby a jím připravené lekce mají smysl a řád (jinak řečeno – po celou dobu výuky je vám jasné, proč danou aktivitu děláte a co má být jejím cílem). Dokonalá znalost daného jazyka slovem i písmem, jakožto i vzdělání v příslušném oboru, jsou samozřejmostí.

 

 

 1. Pokud se rozhodnete navštěvovat jazykovou školu, ujistěte se, že nejde o továrnu na peníze, kde se učí výhradně podle učebnic a lektoři se neustále mění, protože i kdyby pracovali od rána do večera, nezaplatí nájem. Připravit dobrou hodinu zabere spoustu času a energie. Vyhořelý a demotivovaný lektor nemá ani jedno.

Poznatek z praxe: čím větší organizace, tím větší důraz na kvantitu, nikoli kvalitu. Než se přihlásíte na kurz, zjistěte si, co přesně je jeho náplní a kdo v něm učí (viz předchozí bod).

 

 1. Choďte na hodiny. Klidně i bez domácího úkolu (šéf, manželka, děti, pes, babička…..víme, známe). Pro aktivní znalost jazyka je nutné, abyste jej opravdu používali, a to co možná nejčastěji. Jednou týdně je naprosté minimum. Pokud nejste schopni někam docházet, domluvte si výuku přes Skype. Uvědomte si, že se znalostí jazyka je to jako s běháním – pořád lepší běhat jednou za týden, než neběhat vůbec. A pořád lepší udržovat současnou úroveň vašich znalostí aktivním používáním jednou týdně, než přestat mluvit úplně. Pouhé čtení nebo sledování seriálů nestačí – ano, rozumět budete, ale vaše schopnost aktivní produkce bude nulová.

 

 1. Pořiďte si hezký sešit (a klidně i pastelky). Do něj si zapisujte všechna nová slova i fráze. Nejen ta z hodin, ale i ta, s nimiž se setkáte při sledování filmu nebo při čtení článku na internetu. Nebojte se vrátit do školních let a začít si důležité věci barevně podtrhovat. Sešit si každý den pročítejte – při ranní cestě do práce nebo před spaním (během spánku se nové informace v mozku dobře ukládají). S tímto bodem úzce souvisí hned bod následující:

 

 1. Neučte se nová slova jako telefonní seznam. Zapsat si slovo a vedle jeho český význam nestačí. Náš mozek je nastaven tak, aby si pamatoval slova v kontextu. Pracujte s online slovníkem jako je https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/learn nebo https://en.oxforddictionaries.com/definition/study. Ke každému slovu si zapište minimálně jednu příkladovou větu a klidně i jeho definici v angličtině. Nebuďte líní – při psaní zapojujete do studijního procesu i motorickou paměť.

 

 1. Uvědomte si, že studium jazyka se skládá ze čtyř složek:

 

 1. Poslech
 2. Mluvení
 3. Čtení
 4. Psaní

Dobře ovládat cizí jazyk znamená mít pod palcem všechny výše uvedené složky. Mluvení aktivně trénujte na hodinách, nestyďte se – absolutně není proč. Čtěte to, co vás baví – knihy, novinové články, facebookové statusy své oblíbené hvězdy, blogy o tom, co vás zajímá. Sledujte filmy a seriály v daném jazyce, poslouchejte audioknihy nebo podcasty. Nebojte se být aktivní a vypracovat domácí úkol písemně – dobrý lektor bude potěšen a rád vám ho opraví (klidně prostřednictvím emailu).

 

 1. Pečlivě a realisticky zvažte své časové možnosti a vyčleňte si ve svém rozvrhu pevně stanovený čas na studium. Jestliže nemáte doma klid, najděte si jiné místo, kde ho mít budete. Studovat několik hodin v kuse jednou týdně nemá takový efekt jako rozdělit si studium do několika kratších časových úseků (30 – 60 minut). Tento čas nevnímejte jako oběť, ale jako dobrou časovou investici. Získáváte možnost být sami se sebou a soustředit se jen na jednu věc, což je v dnešní těkavé době luxus. Studiem jazyka trénujete paměť a udržujete mozek v dobré kondici.

 

 1. Vytrvejte. I když vám život hodí pod nohy klacek v podobě chřipky nebo náročného období v práci. Nemusíte být Kundera a začít psát romány ve francouzštině. Stačí, že na sobě pracujete a rozvíjíte svůj potenciál. Stanovte si dosažitelné cíle (např. každý týden si vyčlenit dvě půlhodinky na studium, každý víkend shlédnout film v daném jazyce, každý večer přečíst jednu stranu knihy nebo jeden novinový článek) a po jejich dosažení se odměňte (zajděte na koncert, s kamarádkou na víno nebo si jeden večer udělejte lenošivé volno).

 

 

 1. Pochvalte se. I tehdy, pokud se vám studium nedaří tak, jak byste si představovali. Vase výslovnost možná není dokonalá, ale proboha, čí ano?!

 

 

Sečteno a podtrženo: pusťte se od září zase do práce na svých jazykových dovednostech. Protože mluvit cizím jazykem (nebo rovnou několika) je jedna z nejbáječnějších věcí na světě a a vy si ji nesmíte nechat ujít.